Uruş Kapaması Tarifi (Ankara/Beypazarı)

Yemeği yaparken önce etler yağda kavrulur. Daha sonra kavrulan etler küpe konulur. Büyük tavalara yerleştirilir. Yeteri kadar suy- la kaynamaya bırakılır. Et küpe konulurken tavada bir iki tane et bırakılır.

Kapama Tarifi (Ankara/Güdül)

Et pişene kadar karışım pişirilir. Pilav tenceresine testi ters çevrilip alınır. Nohutla beraber pirinç, kaynayan suya katılır. Pilav pişince kapatılır. Üzerine karabiber serpilir ve sıcak servis yapılır.

Tandır Kebabı Tarifi (Yozgat)

Tandır kebabı kuzu etinin sinirlerinin çıkarılıp yağlarından arındırılarak büyük parçalara bölünmesiyle şeklinde yapılır. Bol tuza batırılan etler yirmi dört saat buzdolabında bekletilir. Bu arada

Kuyu Kebabı Tarifi (Yozgat)

Kuzu etinin sinirleri alınarak tuzlanır ve bir gün dinlen- dirilir. Daha sonra etler bir çengele takılarak kuyuya indirilir ve yaklaşık olarak bir, bir buçuk saat, kebabına adını veren kuyuda pişirilir.

Fırın Kebabı Tarifi (Konya)

Koyunun ön kol ve kaburga kısımları kullanılmaktadır. Koyunun bu parçaları bakır leğene yerleştirilir. Bir miktar su ve tuz eklenerek kendi yağında meşe odunu ateşinde pişirilir.

Tirit Yemeği Tarifi (Ankara/Elmadağ)

Etin kaburga tarafı kuşbaşı şeklinde doğranıp yıkanır haşlanır. Diğer taraftan domatesler, yeşil biberler yıkanır ve doğranır. Bir tencereye bir kaşık margarin, biraz sıvı yağ dökülür. Biber ve domates

Tirit Tarifi (Kastamonu/Tosya)

Kuşbaşı iriliğinde doğranmış etler bir tencerede suyunu çekinceye kadar pişirilir. Etler suyunu çektiğinde üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su eklenir ve etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Balâ Tava Tarifi (Ankara/Balâ)

Domatesler halka halka dizilerek tepsinin tabanına konulur. Daha sonra sarımsak, biber, domates etlerin üzeri kapatılıncaya kadar dizilir. Üzerine kuyruk yağı ve maydanoz eklenerek

Salçalı Biftek Tarifi

Aynı yağda küçük doğranmış soğan, sarımsak, havuç, kereviz, patates, defne yaprağı kavrulur. Salça konur. Etlerin üzerine yayılır. 3 4 bardak su ilave edilip biftekler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Tuz ve karabiber atılır. Patates püresi, pilav ve

Yufkalı Pirzola Tarifi

yufkalar dörde bölünür. Her parçaya bir pirzola ve onun üzerine hazırlanan sostan biraz konup pirzolanın sapı dışarıda kalmak üzere muska gibi sarılır. Hamurun ucu su ile yapıştırılır.

Orman Kebabı Tarifi

Patates soyulur. Havuç kazınır. Küçük küçük doğranır. yumuşayan ete ilave edip kapak kapatılır. Sebzeler pişince konserve bezelye ve tuz ilave edilir. 5 10 dakika sonra kekik serpilir, ateşten alınır.

Kuzu Kapama Tarifi

Bahar gelip taze kuzular çıkınca kasaptan körpe kuzu kolları alınarak irice doğratılır. Temizce yıkanıp süzgece alınır. Tencereye yağ konulur, sal ilave edilerek karıştırılır.