loader
Desti Kebabı Tarifi

Desti Kebabı Tarifi

Desti Kebabı Tarifi, Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Etli Yemekler...

 
Desti Kebabı Tarifi - Yozgat
Desti Kebabı Malzemesi : (Yaklaşık 10 Kişilik) 
 
*   1 Adet Desti 
*   3 Kg. Kuşbaşı Et 
*   1 Kg. Domates 
*   300 Gr. Sarımsak 
*   200 Gr. Sivri Biber 
*   200 Gr. Tereyağı 
*   Karabiber, 
*   Tuz
 
Desti Kebabı Hazırlanış Tarifi : : 
Doğranmış domates, sivri biber ve sarımsak kuşbaşı ete katılarak ezmeden iyice karıştırılır. Yeterince tuz ilave edilir. Desti içi iyice yıkandıktan sonra karıştırılan malzeme destinin içerisine doldurulur. En üste tereyağı konulur. Destinin ağzı hamur ile kapatılır ve ortası hafif açılır.
 
Genellikle açık havada odun veya meşe kömürü yakılmış bir ateşte pişirilir. İki saate yakın bir zamanda pişen yemeği ilk defa yapanlara meşe kömürüyle yapmaları tavsiye edilir. Yemek piştikten sonra desti kırılarak yemek destinin içinden servis yapılır. Desti Kebabı, Yozgat Belediyesi tarafından Türk Patent Enstitüsüne "Yozgat Yöresi Yemeğidir" diye tescil ettirilmiştir.
 
Mevcut grubun sayısına göre büyüklüğü tespit edilecek sağlam bir su destisi alınır. Örneğin misafir 10 kişi olduğunda orta boy bir desti tercih edilmelidir. Yöreye has bir yemek türüdür. Tandır ekmeği ile yenir. Sokum ya da dürüm yapılır.  
 
Osmanlı Saray Mutfağı, Yöresel Mutfaklar, Geleneksel Türk Mutfağı, Etli Yemekler, Fırın Yemekleri, Sebzeli Yemekler, Kategorisindedir.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler