loader
Beyin Tava Tarifi

Beyin Tava Tarifi

Yöresel Mutfaklarımızda Yapılan  Sıcak  İştah Açıcılarımızdan Olan Beyin Tava, Zaman Zaman Osmanlı Saray...

 
Yöresel Mutfaklarımızda Yapılan  Sıcak  İştah Açıcılarımızdan Olan Beyin Tava, Zaman Zaman Osmanlı Saray Mutfağında Önemli Menülerin İçerisinde Farklı Yöntemler İle Yapılan Kızartma, Tava yemekleri Tarifleri içerisinde geleneksel Türk mutfağında da Yerini Almıştır.
 
Beyin Tava Tarifi
Beyin Tava Kullanılan Malzemeler
 
*   1 Adet Koyun Beyni, 
*   1 Çay Kaşığı Sirke, 
*   1 Çay Kaşığı Tuz, 
*   1 Yemek Kaşığı Un, 
*   1 Yumurta, 
*   Kızartma İçin Sıvı Yağ. 
 
Beyin Tava Yapılış Tarifi
Beynin üzerindeki zarı akar soğuk suyun altında, beynin kıvrımlarını zedelemeden ayıklayıp çıkartın. Çukur bir kaba 2-3 bardak su ile sirke ve tuzu koyarak kaynatın. Su kaynayınca temizlenmiş beyni yavaşça içine atın, ateşi kısarak 5 dakika haşlayın. 
 
Haşlama suyunu atın, yerine soğuk su koyup beyinleri soğumaya bırakın. Soğuyan haşlanmış beyni sudan çıkartın. Suyunun süzülmesini için birkaç dakika bekleyin. Doğrama tahtası üzerine koyarak keskin bir bıçakla 4 parçaya ayırın. 
 
Bir kaba yumurtayı kırın, unu koyun, azar azar su ekleyerek pütürsüz bir hamur elde edene kadar çırpın. Bir tavada sıvı yağı kızdırın. Beyin parçalarını bulamaça batırdıktan sonra atıp iki taraflarını da kızartın. 
 
Yanında limon dilimleri ile sıcak servis yapın. Koyun beyni yerine dana beyni de kullanabilirsiniz. Ancak lezzeti daha az, miktarı ise daha çok olacaktır. 
 
Kuzu Beyninin Faydaları Ve Zararları
Adı ve görüntüsü rahasız edebilir ama 100 gram kuzu beyni 123gr kalori sağlar ve yapısındaki protein 19 yaşından büyük bir erkeğin günlük protein ihtiyacının yüzde 19’unu, kadının ise yüzde 23’ünü karşılıyor.
 
Ayrıca;
karbonhidrat içermediğinden, düşük karbonhidratlı diyetlerde kullanılıyor…
 
Kuzu Beyninde Neler Var?
Bol miktarda protein içermesinin yanısıra, karbonhidratsız oluşuyla karbonhidrat diyetlerinde önemli bir besindir. Yüksek Yağ kaynağıdır. Yaklaşık olarak 10 gram kızarmış kuzu beyninin toplam 8.6 gram yağ vardır ve bunun 2.2 gramı doymuş yağdır. Kişi, normal olarak almış olduğu kalorinin yüzde 7’sini doymuş yağlardan karşılamalıdır. Kuzu beyni, her gün 2000 kalori tüketen bir kişinin, bu günlük önerilen miktarın yüzde 14’ten fazlasını karşılamaktadır. 
 
Uyarı:
Kalp hastalığı veya yüksek kolesterolünüz varsa kuzu beyni yememelisiniz. Vitamin B-12 İçin Mükemmel Bir Kaynak. Yetişkinlerin sinir sistemi ve kalp sağlığı, yaşa bağlı makula dejenerasyonu riskini azaltmak için her gün 2.4 mikrogram B-12 vitamini almalıdır. 100 gram kuzu beyni bu oranın yüzde 100’den fazlasını karşılamaktadır.
 
Kuzu beyni ayrıca pantotenik asit, riboflavin ve niasin gibi diğer B vitaminleri için iyi bir kaynaktır. 
Vitamin B12, kırmızı kan hücresi üretimi, sinir fonksiyonu ve homosistein metabolizmasında için gereklidir. Niasin ya da B3 vitamini, besinlerden enerji sağlanması ve sinir sistemi fonksiyonu için önemlidir. Riboflavin veya B2 vitamini de besinlerden enerji sağlanmasında ve iyi görmenin elde edilmesinde rol oynar. 
 
Mineraller Bakımından Yoğun
100 gram kızarmış kuzu beyni 178 mikrogram bakır içerir. Bu da ünlük önerilen miktarın %20’si demektir.Aynı miktar kuzu beyni ayrıca bir yetişkinin günlük ihtiyacının yüzde 18,5’ünü gideren 10.2 mikrogram selenyum içerir. Bakır ve selenyum antioksidan gibi çalışarak düzgün bir bağışıklık sistemi fonksiyonunu yardımcı olmak ve kalp hastalığı ya da kanseri önlemek için önemlidir. Az da olsa kuzu beyni demir, çinko ve potasyum içermektedir. 
 
Çinko, bağışıklık sistemini destekler yara iyileşmesini yardımcı olur ve sağlıklı testosteron seviyelerini korur. Demir, kırmızı kan hücre üretimi için gereklidir ve eksikliğinde yorgunluk ve konsantrasyon zayıflığı ile karakterize olan anemi hastalığı ortaya çıkar. Bakır, demir metabolizması ve kırmızı kan hücresi sentezine katılan önemli bir eser elementtir. 
 
Demir kırmızı kan hücre üretimi için gerekli olan ve eksikliğinde yorgunluk ve konsantrasyon zayıflığı ile karakterize anemi neden olur. Bakır, demir metabolizması için önemli olduğunu ve kırmızı kan hücre sentezi katılan bir eser elementtir. 
 
Pürinler
Kuzu beyninde bol miktarda pürin vardır. Pürinler vücudumuzda ürik asite dönüştürür ve pürinler düzgün bir şekilde vücuttan atılmazsa vücutta birikir ve böbrek taşı riskini artırır. Bunun bir diğer sonucu da gut hastalığıdır. Risk grubunu oluşturuyorsanız kuzu beyni yemekten kaçınmalısınız. 
 
Tüketilen beyin bir yaşını geçmiş kuzunun beynidir. Kızartılır ya da sotelenir ancak; uygun pişirme yöntemi doymuş yağ alım oranını azaltmak ve düşük kolesterol için ağır ateşte pişirme yada ızgara yapmaktır. Böylece içeriğinden daha çok faydalanabiliriz. Kuzu beyni çok çabuk bozulduğundan taze olarak hazırlanmalı yada dondurucudan çıkarıldıktan hemen sonra tüketilmelidir.

   • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap