loader
Uskumru Dolması Tarifi

Uskumru Dolması Tarifi

Osmanlı Saray Mutfağının Özel Deniz Ürünleri Yemeklerinden Uskumru Dolmasının Malzemeleri ve Yapılış Tarifi

Osmanlı Saray Mutfağının Deniz Ürünlerinden Uskumru Dolması Tarifi
 
10 kişilik
 
Uskumru Dolması Tarifinin Malzemeleri:
 
*   10 adet usk11ınru (iri boy)
*   100 gr  kuş üzümü (1/2 bardağı)
*   225 ml. Zeytinyağı (1 su bardağı)
*   100 gr. Çam fıstığı (1/2 su bardağı)
*   300 gr. soğan (ince kıyılmış) (3 orta boy)
*   225 gr. pirinç 
*   tuz
*   taze çekilmiş karabiber
*   1/2 çay kş. tarçın
*   1/2 çay kş. toz karanfil
*   725 ml. su 
 
 
Osmanlı Saray Mutfağının Özel Deniz Ürünleri Yemeklerinden Uskumru DolmasınıYapılış Tarifi
 
Eğer balıklar taze ise en az 7-8 saat bekleterek etlerinin gevşemesini sağlayın. uskumruların üzeri temizlendikten sonra balığın boğazından ucu çengelli bir şiş sokarak kuyruğuna kadar uzatın ve geri çekin.
 
Sonra balığı iki avucunuzun arasına alıp, masaj yapar gibi ovuşturularak etlerini gevşetin. Baş kısmını aşağı tutup hu işlemi sürdürerek balığın alacasını ağzından akıtın ve orta kılçığının çıtırdayarak kırıklığını hissedin.
 
Ovalama işlemini sürdürerek kılçıkların parçalanması hissedildikten sonra şişi gene içeri sokup dışarı çekerek balığın içini lüle lüle boşaltın ve yalnızca tulum d urumun da bırakın. Boşalan etlerin aralarındaki kılçıkları tem izleyin . Bütün balıkları aynı biçimde hazırlayın.
 
Kus üzümlerini bir tel süzgecin içine koyup. sertçe ovalayarak saplarının ayrılmasını sağlayın. Yıkayıp süzdürün ve soğuk suya koyarak biraz şişmeye bırakın.
 
tencerede zeytinyağının yarısını kızdırın. Yağ kızınca fıstıkları içinde alım sarısı renk alıncaya kadar kızartın. Soğanı katıp, fıstıklarla birlikte, pembeleşinceye kadar kavurun.
 
Kavrulmuş soğana, ayıklanıp yıkanmış pirinci ekleyin. Pirinçlerin rengi hafif sararıncaya kadar kavurma yı sürdürün. Suyu süzdürülmüş kuşüzümlerini.
 
balık etlerini. (1/2 su bardağı) suyu  ve baharatı ekleyin. Tencerede ki dolma  içini kapağı  kapalı olarak kısık ateş te pirinçler yumuşayıncaya kadar 15 dakika pişirin.
 
Hazırladığınız dolma  içini balık tulumlarına  doldurun. İğne iplik alıp. doldurduğunuz yeri dikkatlice dikerek kapatın.
 
tavadaki kalan zeytinyağını kızdırın. Uskumru dolmalarını una bulayıp tavaya yerleştirerek kızgın yağda alım sarısı renk alıncaya kadar kızartın. Kızaran balıkları süzdürerek yağdan alıp. üzerine havlu kağıt serilmiş bir tabağa çıkarın. Ilındıktan sonra servis yapın.

   • Facebook'ta paylaş

Yorumlar

  • Yorumlayan: Osman Kalayci
    9/21/2018 Email: osmankalayci********

    Uskumru yu gerçekten severim bu tarifle ayrı güzel olmuş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler