loader
Mengen Pilavı Tarifi (Bolu/Mengen)

Mengen Pilavı Tarifi (Bolu/Mengen)

Mengen Pilavı Tarifi; Mantarlar ince ince kıyılır. İki adet soğan küp şeklinde so- yularak doğranır. Üç yemek kaşığı...

 
Mengen Pilavı Tarifi (Bolu/Mengen)
 
Mengen Pilavı Tarifinin Malzemesi: 
 
*  Yarım kilo pirinç, 
*  iki yüz elli gram kuşbaşı kuzu eti, 
*  yüz elli gram tereyağı, 
*  yüz elli gram mantar, 
*  üç adet soğan, 
*  üç adet domates, 
*  altı bardak et suyu, 
*  bir tatlı kaşığı toz şeker, 
*  bir tatlı kaşığı kekik, 
*  bir demet dereotu, 
*  bir su bardağı ceviz içi, 
*  tuz,
*  karabiber. 
 
Mengen Pilavı Tarifinin Yapılışı: 
Mantarlar ince ince kıyılır. İki adet soğan küp şeklinde so- yularak doğranır. Üç yemek kaşığı tereyağında kavrulur. Et eklenir ve su- yunu salıp tekrar çekene kadar pişirilir. Kekik ile tatlandırılır. Mantarlar eklenir. 
 
Domatesler karışıma ilave edilir. Et suyu da katılarak otuz daki- ka pişirilir. Pirinç, tuz, şeker, karabiber katılır. On beş dakika kısık ateşte pişirilir. Üzerine eritilen yağ gezdirilerek ince kıyılmış dereotuyla servis yapılır. 
 
1981 yılından beri Mengen’de “Mengen Aşçılar Festivali” kutlanmaktadır.  Festivalin amacı yöreyi tanıtmak, aşçılık sanatının öne- mini belirtmek ve Türk mutfağının dünya mutfakları arasındaki yerini almasını sağlaya çalışmaktır. Ayrıca yeni yetişen neslin bu mesleğe ilgili olmasını sağlamak, aşçılık sanatının bilimsel ve sanatsal yönünü ortaya çıkarmaktır. 
 
Mengen pilavı Bolu’nun tüm restoran menülerinde bulunmaktadır. Bolu’da Mengen yöresel yemekler gecesi düzenlenmektedir. Düzenlenen bu gecede ana yemekler menüsü içerisinde ilk sırayı Mengen pilavı almıştır. Yemek yöre çapında yapılan birçok yemek yarışmasında birincilik kazanmıştır.


  • Facebook'ta paylaş

Bu Habere Yorum Yap

   
 
 

Benzer Haberler