Tadına Doyulmaz Şehir Bursa

Evliya Çelebi’nin beş defa ziyaret ettiği ve “Velhasıl Sudan İbarettir Bursa” ifadesini kullandığı, köklü geçmişiyle tarih ve kültür kenti Bursa. Her mevsim ayrı bir güzellikte yaşanır bu tarihî şehir.

Osmanlı'da Ramazan Sofrası

Çeşit çeşit et yemekleriyle tatlıların çok daha fazla öne çıktığı Osmanlı mutfağı, Ramazanda sofraların süsünü oluşturan zengin tariflerle adından yüzyıllar sonra da söz ettirmeyi sürdürüyor.

Alanya’nın Kültürel Mirası Ayağa Kaldırılıyor

Alanya Belediyesi, ilçenin kültürel mirasını gelecek nesillere aktarılabilmesi için tarihi değerleri ayağa kaldırıyor. Geleneksel Alanya evlerinin gelecek nesillere aktarılabilmesi için

Güllaç Nerenin Meşhur Tatlısı?

Ramazan ayının gelmesiyle beraber ramazanla özdeşleşmiş yiyecekler de yavaş yavaş piyasaya çıkmaya başladı. Ramazanda en çok tüketilen tatlılardan biri olan güllaç nedir?

Türk Mutfağı Neden Dünyaya Açılamıyor?

Mehmet Yalçın, Global Gastronomi Zirvesindeki gözlemlerini anlatarak, Türk Mutfağının sorunlarına eğildi. 29 Mart Salı günü İstanbulda

Antalya, Turizmde Rekora Hazırlanıyor

Turizmde 2016'da kötü bir dönem geçiren Antalya, tarihin en yüksek rakamlarına ulaşılan 2014'teki 12,2 milyon turist sayısının üstüne çıkarak, bu yıl 14 milyon turist ağırlayacak.


Trakya'nın "saklı cenneti" olarak adlandırılan, doğası, tarihi, denizi ve lezzetleriyle ön plana çıkan Kırklareli'yi geçen yıl 2 milyon yerli ve yabancı turist ziyaret etti

Bakır Mutfak Gereçleri Yeniden Kullanılmaya Başladı

Bakır mutfak gereçleri yeniden kullanılmaya başladıKayseri'de Selçuklu Dönemi ve öncesine kadar dayanan bir geçmişe sahip olan bakır mutfak gereçleri, günümüzde yeniden kullanılmaya

İranlı Ve Azerbaycanlı Turistler Nevruzu Kars'ta Kutladı

Turistler, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde Nevruz Bayramı'nı kutlayarak kayak yaptı- İran kafilesi sorumlusu Çağrışı: 'Nevruz Bayramı'nın 1397'nci yılını Sarıkamış'ta heyecanla kutladık.

479 Yıllık Şifa Kaynağı: Mesir Macunu

Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’ı iyileştiren ve içinde 41 çeşit baharatın bulunduğu 479 yıllık şifa kaynağı Mesir Macunu nedir, nasıl yapılır, nasıl yenir, nerede bulunur, faydaları nelerdir?

Celal Şengör'den Olay Sözler: Kanuni Sultan Süleyman Salağın Teki!

Prof. Dr. Celal Şengör, “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” dedi.

Tarihi Ve Doğal Güzelliğin Buluştuğu Mekan: Obruk Hanı

Konya'nın Karatay ilçesinde Kızören Obruğu ve yanındaki Selçuklu dönemi kervansarayı Obruk Hanı, restorasyondan sonra turizme kazandırılmayı bekliyor.

Müslümanız Diye Avrupa Bize Düşman

İkinci Abdülhamid’le ilgili birçok sahte hatırat vardır. Ancak doktoru Atıf Hüseyin Bey’in günlüğünden Sultan 2. Abdülhamid’in devlet yönetimi ve siyasetle ilgili görüşlerini

Seyhan Belediyesi, Emıtt'te Adana'yı Tanıttı

Seyhan Belediyesi, Adana’nın değerlerini dünyaya tanıtmak amacıyla EMITT 2018 -Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda da yerini aldı. Standı binlerce kişi ziyaret etti.

Köylüler 'Kayı Boyu' İşaretli Taşı Vermedi

Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Bilecik Müzesi yetkileri, üzerinde Kayı Boyu'nun işareti 'IYI' yazısı bulunan tarihi taşı, kepçeyle yerinden söküp, Bilecik'teki müzeye götürmek istedi. Köylüler,

Tarihin Sıfır Noktası, Damak Tadının Merkezi’

Şanlıurfa’da son bir yıldır hummalı bir çalışma sürüyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse ettiği “Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor” adlı proje kapsamında şehirde

13 Medeniyet Ve Binlerce Yıllık Kültür ‘Gastronomi Şehri’ Yaptı

Farklı kültürler Hatay’da öyle güzel sofralar ve öyle güzel tatlar bırakmış ki... O sofralarda tören, kutlama, ölüm, tebrik gibi farklı ritüeller için bir araya gelinmiş... Paylaşılan sadece sofralar değil

'Satmayız' Direnişi! Kudüs'te Bu Evlere Paha Biçilemiyor

Doğu Kudüs’te yaşayan 350 bin Filistinli, yaşadıkları her türlü zorluğa ve İsrail’in yıldırma politikalarına karşın, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı korumak adına, Kudüs’ü terk etmiyor.

''Medeni'' Denilen Avrupa ve Biz Türk ’Ler !

Evlerin çatıları üst üste yığılmış kamıştan yapılıyor, kamışların altında tahta bulunmuyordu. Burası hayvanların ısınabilecekleri tek yer olduğu için bütün kediler, köpekler ve diğer küçük hayvanlar (fareler, böcekler) çatıda yaşıyordu.

Susurluk Tostu ve Susurluk Ayranı Tescillendi

Balıkesir'in Susurluk ilçesine özgü Susurluk Tostu ile Susurluk Ayranı, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaretle tescillendi.