Gaziantep Baklavası Üzerine Bir İnceleme

Çoğu organizma için temel besin kaynağı olan karbonhidratlar enerji verici, yapısal ve koruyucu özellikleri bakımından insanlar için vazgeçilmez kaynakların başında yer alır. Bu nedenle insanlar, Homo Habilis’ten günümüze kadar karbonhidrat

Tirit Tarifi (Kastamonu/Tosya)

Kuşbaşı iriliğinde doğranmış etler bir tencerede suyunu çekinceye kadar pişirilir. Etler suyunu çektiğinde üzerini iki parmak aşacak kadar sıcak su eklenir ve etler yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Perdeli Pilav Tarifi

20 dakika kapak açılmadan demlenir. Sonra pirinçler ezilmeden karıştırılır. Kavrulmuş fıstık, badem ve kuş üzümü, küçük parçalara ayrılmış piliç eti, tuz, karabiber, pilava ilave edilir.

Balık Pilaki Tarifi

Soğan yarım halka şeklinde, patates, havuç, kereviz, sarımsak ve maydanoz küçük küçük doğranır. Defne yaprağı konur. Hepsi zeytinyağda kavrulur. Salça ile tuz ve karabiber ilave edilir.

Fırında Tavuk Graten Tarifi

Yağ ile un hafif pembe kavrulur. Süt ilave edilip muhallebi gibi pişirilir. Ilınınca yumurta ve 2 kaşık rende kaşar peyniri konup karıştırılır. Yağlanmış tepsiye bu sosun üçte biri konup yayılır.

Sebzeli Piliç Tarifi

Ayni tarifi fırında da yapabilirsiniz. pilicin ince tüyleri ocak alevinde yakılır. İçi dışı yıkandıktan sonra, suyu sıkılmış yarım limon ile iyice ovulur. 20 30 dakika bekletilir. Sonra butlar ve kanatlar çıkarılır.

Ciğer Tava Tarifi

karaciğerin zarı soyulur. Kuşbaşı doğranır. bir tencere yağ kızdırılır. Ciğerler atılıp karıştırılır. Harlı Ateşte kapak kapatmadan karıştırarak pişirilir (suyunu çekinceye kadar). Tuz ve karabiber

Şinitsel Tarifi

"Tavuk yada Et" ler bir gece soğan suyunda bekletilirse daha lezzetli olur. biftekler una bulanmadan rende kaşara batırılırsa nefaseti artar.

Salçalı Biftek Tarifi

Aynı yağda küçük doğranmış soğan, sarımsak, havuç, kereviz, patates, defne yaprağı kavrulur. Salça konur. Etlerin üzerine yayılır. 3 4 bardak su ilave edilip biftekler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Tuz ve karabiber atılır. Patates püresi, pilav ve

Yufkalı Pirzola Tarifi

yufkalar dörde bölünür. Her parçaya bir pirzola ve onun üzerine hazırlanan sostan biraz konup pirzolanın sapı dışarıda kalmak üzere muska gibi sarılır. Hamurun ucu su ile yapıştırılır.

Orman Kebabı Tarifi

Patates soyulur. Havuç kazınır. Küçük küçük doğranır. yumuşayan ete ilave edip kapak kapatılır. Sebzeler pişince konserve bezelye ve tuz ilave edilir. 5 10 dakika sonra kekik serpilir, ateşten alınır.

Şark Köftesi Tarifi

bulgur ayıklanıp üzerine 2 bardak kaynar su serpilip, kapak kapatılır ve kabarması beklenir. İçine nane ufalanır, 1 soğan rendelenir. Tuz, un ve 1 yumurta akı konarak iyice yoğrulur. (arasıra su serpilir.)

Mevlevilikte Mutfak Kültürü Ve Ateşbaz-I Veli Makamı

Mevleviliğin en önemli özelliklerinden biri olan çile geleneğinde, dergaha gelen dervişin bin bir günlük bir sürede çilesini tamamlaması beklenir. Mevlevilikte mutfak (matbah), yemek pişirilen ve sofra kurulan yer olmasının yanı sıra dervişlerin

Patlıcanlı Köfte Tarifi

Rendelenmiş soğan, kıyma, ufalanmış ekmek içi, kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, kimyon iyice yoğrulur. Küçük yassı köfteler yapılır.

Patates Köftesi & Kroket Tarifi

Peynir yerine kıymalı iç de konabilir. (kıyma, soğan, maydanoz, tuz, karabiber karışımı.) İç koymadan şekil verilip, un, yumurta ve galeta ununa batırılıp kızartılırsa patates kroket olur.

Patlıcan Salatası Tarifi

Küçük doğranmış sivri biber, tuzla dövülmüş sarımsak, zeytinyağ, limon suyu konup karıştırılır. Servis tabağına yerleştirilip, domates dilimleri ve maydanoz yaprakları ile süslenir.

Havuçlu Patates Salatası Tarifi

Her gün şu besin gruplarından yeteri kadar yiyiniz: Süt ve sütten yapılan yiyecekler Et, yumurta ve baklagiller Sebze ve meyveler Ekmek, hububat, şeker ve yağ

Tarama  Tarifi

Balık yumurtasının zarları çıkarılıp sütlü ekmeğe katılır. küçük taneler kayboluncaya kadar karıştırılır. Kaşık kaşık zeytinyağı, limon suyu ilave edilir.

Karnıyarık Tarifi

patlıcanların baş kısımları kesilip alaca soyulur.tuzlu suda yarım saat bekletilir. Yıkanıp kurulanır. 2 yağda çevirerek kızartılır. Tepsiye yerleştirilip boydan boya, bıçak alta geçmeyecek şekilde kesilir.

Ev Mutfağında Faydalı Bilgiler

Yemeğin miktarını artırmak gerekiyorsa, tuz ve baharat dışında kalan herşeyi aynı ölçüde artırmak gerekir. Yemegin tuzu ve karabiberi tadına baktıkdan sonra konulur. Yemek ateşten alındıktan sonra, kapağın hemen